Srpska basta i njene biljke
- Belgrade Green Gardens
- Jun 10, 2024
- 3 min read
Updated: Sep 15, 2024
Koje su domace autohtone Srpske biljke, koje su najcesce kroz istoriju i kako da napravimo danas tradicionalnu Srpsku bastu? Autohtone Srpske i Balkanse biljke koje ukrasavaju Beogradska dvorista koja odolevaju vremenu, primer su iz kog mozemo da stvorimo sopstveni narativ o jedistvenoj estetici blakanskih basti. Baste su brend jednog prostora, jednog naroda koji pretoci pejzaz svoje okoline u sopstveno dvoriste.
Price o Beogradskim bastama su price o flori i fauni Balkana, prica o raskrsnicama puteva, migracijama i uticajima. Hajde za zaronimo u dvorista ali i u sume i livade Balkana, i saznamo sta je to Srpska basta i biljke koje je cine.
Cvece Srpskih basti (autohtono i tipicno za srpska dvorista kroz istoriju do danas)
1.Bozur
je visegodisnja biljka, cesto vidjena u Srpskim dvoristima. Razlog lezi u tome sto cak pet vrsta divljih bozura raste u Srbiji, te ih je svojevremeno bilo lako presaditi u dvorista.
Sa pojavom rasadnika, izgubilo se interesovanje za njegov uzgoj. Medutim savremeno dekorisanje svadbi, vratilo je bozur na stolove za mladence i njegova masovnija upotreba dovela je i do porasta interesovanja za bozure u bastama.
Trenutno u Srbiji se uzgajaju ne autohtoni bozuri u rasadnicima u maloj kolicini i to kao rezani cvet. Sadnice s druge strane se i dalje retko nalaze i ako potraznja za sadnicama raste.

U Srbiji postoji pet vrsta zaštićenog divljeg božura (izvor: Wikipedia)
obični (Paeonia officinalis) na Tari, Golini (kod Zaječara) i na Kosovu
banatski (Paeonia banatica) u Deliblatskoj peščari
uskolisni ili stepski božur (Paeonia tenuifolia)
muški božur (Paeonia corallina)
kosovski božur (Paeonia decora) najrasprostranjeniji, sa staništem u istočnoj Srbiji i na Kosovu
2. Srpska Ramonda (Ramonda Serbica) - autohtona u Srbiji
Josif Pancic, davne 1874 pronasao je Srpsku Ramondu /lat. Ramonda Serbica/ kraj Nisa. Poznata po visokoj otpornosti nakon kise i ako potpuno uvela uspe da se oporavi.
Nemamo informaciju da li se uzgaja u rasadnicima, i da li je njen uzgoj moguc/dozvoljen. Ukoliko imate relevantne informacije, pisite nam na mail.
3. Illyrian Iris - autohtona vrsta na Balkanu

Divlji Iris, kod nas poznat kao Perunika, raste u divljini planina Srbije, Slovenije, Bosne, Hrvatske, Crne Gore i Albanije. Ljubicaste je boje, visine 40cm i cveta u maju i junu.
Baste XX veka krasile su perunike lila boje, prenoseci cvetnicu iz divljine u svoju bastu.
Danas u rasadnicima, dostupne su perunike u raznim bojama i uglavnom su uvozne.
Ukoliko poznajte rasadnik koji uzgaja Balkansku Illyrian Iris, pisite nam kako bi podelili njihov kontakt.
4. Visibabe - autohtone u Bugarskoj i rasprostranjene u Srbiji
Autohtona vrsta u Bugarskoj, siroko je rasprostranjena po sumama Srbije.
Pejzaz tvog kraja je moguce imati i na terasi u gradu, i kao takav ima dodatnu vrednost.
Vesnik proleca ima veliki potencijal za brendiranje ugostiteljskih objekata, basti hotela i kafica koji slave Prolece i prirodu u svojoj basti, ili jednostavno koji nudi hranun iz odredjenog kraja Srbije cije sume krase visibabe.
5. Jorgovan - poreklom iz Azije, cest je u Srpskim bastama
Jorgovan (lat. Syringa) cesto je prisutan u bastama starog Beograda, i jedan je prvih cvetnica u rano prolece. Lila je tipican za nase podneblje, lako se uzgaja i ne zahteva veliku negu kao ni zalivanje. Jorgovan se smatra biljkom idealnom za odzive baste, jer ne trazi zalivanja ni prskanje, a cvetnice su jestive i imaju veliku polinatorsku ulogu.
6. Ruze - Srpska basta i biljke koje opstaju
Verovatno je najcesca cvetnica na nasim prostorima.
Srbija nema ni jednu gradsku javnu bastu posvecenu ruzama sa eventualnim intalacijama napravljenim od ruza, i ako je jedna od najveci proizvodjaca ruza u Evropi (sadnica).
Sa druge strane, Srbija u potpunosti uvozi rezane ruze, pretezno iz Afrike.
Drvece Srpskih basti
Ukoliko zelis da stvoris tzv "storytelling" svoje kafane ili restorana domace kuhinje, pogledaj istoriju koriscenja drveca u bastama starih dvorista Balkana.
Najcesce drvece za hlad u starim dvoristima Srba su:
Lipa
Kruska
Kajsija
Dud
Bukva

Comments